יום רביעי, 23 באפריל 2014

המלצת טיול בעכו העתיקה‎


כל עיר שיש בה ים סוחבת איתה סיפורים, סיפורי על ספינות, על דייגים, על אהבות ותפילות מול הגלים ועל היסטוריה שהים מסתיר בתוכו, אז נכנסנו לאוטו ונסענו לעיר העתיקה של עכו, לחוף הים שמוקף חומות וסיפורי מלחמה, לחומות בהם היו תותחים ששינו את פני ההיסטוריה, לשוק הצבעוני שנותן תחושה של ארץ אחרת ומתחבר בסופו אל הים. מול חוף הסוסים עצרנו בחניון מסודר והתחלנו לצעוד לתוך העיר העתיקה, 2 שער ענק וכבד ממתכת הכניס אותנו לשבילים בהם כל העיצוב מסביב נושא איתו חתיכות מההיסטוריה.
ההמלצות שלנו מהשער בו נכנסנו, 100 מטר בצד ימין הכנאפה הכי טעימה שיש באזור וגם הלימונדה הטרייה שמגישים שם, בצמוד אליה "החנות למשמעות" של עמותת כוונים שבה מועסקים צעירים עם צרכים מיוחדים ונמכרים בה מוצרים אקולוגיים וספרי קריאה של יד 2 בכל השפות והנושאים.
 צמוד ל-2 המקומות נמצאת חנות התבלינים של זוג מבוגר שקיימת כמה עשרות שנים, ייחודה של החנות הוא התבלינים שאותם טוחן בעל החנות על המקום במטחנות ישנות שנותנות לתבלינים טעם ייחודי  { מומלץ לקנות את הכמון שנטחן שם, הקפה והפפריקה בשמן).
 לפני שנכנסנו לשום כמה מטרים מאותן חנויות בצד ימין היינו חייבים להיכנס לחומוס סוהילה, החומוס שאני מספרת לו עליו כ"כ הרבה פעמים, ייחודו של החומוס הוא בתדירות האנשים שנכנסים למקום, לכן החומוס מוגש חם וטרי, עם קערית בצד של ה"חריף של הבית", ושמן הזית שמוגש בבקבוק בצד.
משם נכנסנו לשוק, צבעים, אנשים, ריחות, דוכני תבלינים בכל מקום לצד קטורות שנמכרות לטיהור הבית, זעפרן מקומי שצובע את האוכל, בדים בשלל צבעים, עלים טריים לבישול מכל הסוגים, עלי גפן בערימות לצד מוכר שמעשן נרגילה  דוכן הפיתות בו רואים את האישה המבוגרת פותחת כדור בצק על כרית בד והופכת אותו לפיתה דקה כמו נייר שהכי כייף לקנות, להגיע לבית להכין חביתה ולגלגל בתוכה.
פנינת השוק ללא ספק הוא שוק הדגים, מבחר מטורף של דוכני דגים שמתחדש כל יום, דגים טריים מכל הסוגים ושוק של פירות ים טריים שלא מבייש שווקים בחו"ל. השוק מתפצל לשבילים ישנים ולבתים בהם גרים המקומיים, תחושה של חו"ל, ארץ אחרת ממש כאן בתוך הארץ שלנו, צבעים וריחות שמובילים בסוף הדרך אל הים.
לכל עיר שיש בה ים יש גם סיפור וזה היה הסיפור שלנו, הטיול שלנו בעכו העתיקה.